sobota, 22 czerwca 2013

Język obcy w trzy miesiące (tlumaczenie tekstu Timothy'ego Ferrisa)

Zasady neurologii kognitywnej oraz zarządzania czasem mogą z powodzeniem zostać zastosowane w nauce języków obcych i osiągnięcia biegłej znajomości języka obcego (definiowanej jako rozumienie ze słuchu 95% treści, oraz umiejętność wyrażania swoich myśli w 100%) w przeciągu 3 miesięcy.

Idealny model nauki języków obcych składa się z 3 elementów

1. Efektywności (priorytety w nauce)
3. Zgodnośći materiału z naszymi celami (zainteresowanie tematem)
3. Wydajności (sposób w jaki się uczymy)


Efektywność, zgodność, oraz wydajność można odnieść do odpowiedzi na trzy pytania - Co? Dlaczego? oraz Jak? W prostych słowach należy odpowiedzieć sobie na pytanie czego chcemy się uczyć? uzeleżniając odpowiedź na to pytanie od tego jak użyteczna będzie dla nas zdobyta wiedza, oraz jak często będziemy ją wykorzystywali - czyli wyznaczamy priorytety. Następnie dobieramy odpowiedni materiał w oparciu o jego zgodność z naszymi zainteresowaniami. Ostatnim elementem jest znalezienie sposobu w jaki będziemy przyswajali sobie materiał w najbardziej efektywny sposób(process).

Przyjżyjmy się po kolei każdemu z tych trzech obszarów.

Efektywność: Wybierając nieodpowiedni materiał bez względu na to w jaki spsób będziemy się go uczyli, czy uczyli w ogóle - osiągnięcie praktycznej biegłości będzie niemożliwe.

Zainteresowanie: Powtarzanie w kółko tych samych tematów zawsze będzie wiązało się z monotonią. Dlatego tak ważne jest to aby materiał który przerabiasz był dla ciebie interesujący. Nawet najlepsze materiały i najefektywniejsze metody nauki, jeśli nie będziesz w stanie wykrzesać w sobie zainteresowania, nie przyniosą żadnych rezultatów. Innymi słowy zastanów się, czy wybrany przez ciebie materiał i metoda nauki nie są dla ciebie najzwyczajniej nużąca? Jeśli tak jest wówczas mniej skuteczna metoda bądź materiał paradoksalnie mogą przynieść lepsze efekty. Korzystając z analogii - skoro najskuteczniejszą metodą zrzucenia kilku kiogramów jest bieg pod górę z dwoma kulami do kręgli - zadaj sobie pytanie jak długo przeciętna osoba potrafiłaby wytrzymać ćwicząc w ten sposób?

Jeśli nie interesujesz się polityką. Jak długo kurs językowy skupiający się na tym temacie będzie w stanie utrzymać twoje zainteresowanie? Zadaj sobie pytanie: Czy materiały z których się uczysz są w stanie podtrzymać twoje zainteresowania do czasu, aż osiągniesz założone przez siebie cele nauki. Jeśli masz w tym miejscu jakiekolwiek wątpliwości to znak, że powinineś zmienić wybrany materiał. Najlepszym wyborem będzie więc temat, kótry sprawia ci przyjemność. Nie czetaj czegoś, czego nie czytałbyć po polsku. Traktuj język obcy jako narzędzie do pogłębienia wiedzy w temacie, który cię interesuje, poszerzenia zakresu twoich umiejętności, czy wiedzy o innej kulturze.

Nie traktuj treści które cię nudzą jako sposobu na naukę języka obcego, to nie zadziała.

Efektywność: Nawet mając najbardziej interesujący materiał, jeśli czas który spędzisz osiągając biegłość wyniesie 20 lat twoja otoda nauki wymaga zmiany. Zadaj sobie pytanie czy sposób w jaki się uczysz pozwola ci na poprawnego rozumienie i zapamiętanie słownictwa z użyciem najmniejszej ilości powtórzeń w najktrótszym możliwym czasie. Jeśli odpowiedź brzmi nie, musisz podrasować swoją metodę, bądź znaleść inną.

Przykłąd efektywnośći (80/20) w praktyce.

Zasada Pareto 80/20 mówi, że 80% rezultatów jest wynikiem 20% twojego wkładu, zaangażowania i wysiłku.

Wykorzystanie tej zasady polega na takim podziale materiału, aby największy nacisk kłaść na naukę rzeczy, które będą najbardziej dla ciebie przydatne, oraz są używane najczęściej. Rozumienie ze słuchu 95% treści wymaga trzech miesięcy nauki, przesunięcie tego progu do 98% może jednak wymagać 10 kolejnych lat nauki. Po pewnym czasie mamy do czynienia z zasadą malejących korzyści. Dla większości osób bardziej przydatne może okazać się pzonanie kilku nowych języków, lub nabycie innych umiejętności, niż poprawa o 1% w przeciągu 5 lat.

Jeśli językiem, którego się uczysz jest angielski w przeciągu pierwszych 3 tygodni każda godzina spędzona na nauce 100 najczęściej występujących słów da najlepsze efekty.

25 najczęściej używanych słów stanowi 1/3, 100 słów to już połowa, a pierwsze 300 słów to już 65% wszystkich drukowanych materiałów jakie kiedykolwiek powstały w języku angielskim. W początkowej fazie naukę przypadków oraz odmiany czasów można pominąć i ograniczyć się do zdobycia umiejętności ich rozpoznawania (rozumienia), niekoniecznie pamiętania

Częstość występowania poszczególnych słów będzie się różniła w zalężności od języka, jednak różnice te dotyczą bardziej pozycji w rankingu, niż samej obecności danego słowa w pierwszej setce. Wybór treści, oraz słownictwa wykraczający poza podstawowe 300-500 słów powinien być podyktowany twoimi zainteresowaniami. Dlatego tak ważna jest odpowiedź na pytanie w jaki sposób chcemy dany język wykorzystywać.

Dla uproszczenia możesz zadać sobie pytanie - Czym zajmuję się w tym momencie. W tym miejscu warto powtórzyć, żebyś nie tracił swojego czasu na czytanie tekstu, którego nie przeczytałbyś po polsku. Traktuj język jako narzędzie do pogłębiania wiedzy w interesującym cię temacie, rozwijania nowych umiejętnośći i poznawania obcych kultur. Kiepski materiał nigdy nie pozwoli ci opanować języka w zadowalającym stopniu.

Karm swoje umiejętności językowe jedzeniem, które lubisz, w przeciwnym razie twoja dieta zakończy się znacznie szybciej niż osiągniesz założóny poziom biegłości językowej.

Przykład z doświadczenia. W czasie mojego pobytu w Japonii w ramach nauki Judo studiowałem podręczniki i samouczki zawierające diagramy z pozycjami wschodnich sztuk wlaki. Moim podstawowym celem była nauka rzutów i ich zastosowanie w turniejach. Aby uniknąć bólu i wstydu nauce tytułów diagramów z ćwiczeniami towarzyszyła niesamowita motywacja. Nauka samego języka była więc sprawą drugorzędną. Ktoś być może będzie uważał, że zakres materiału opanowany w ten sposób nie znajduje zastosowania w innych dziedzinach, jednak gramatyka zawsze pozostaje identyczna. Słownictwo może i być bardzo specjalistyczne, faktem jednak jest, że w przeciągu dwóch miesięcy opanowałem gramatykę na poziomie osób uczących się japońskiego od 4 do 5 lat z wykorzystaniem tylko sportowych magazynów. Dodatkwo specyficzne słownictwo, nie było dla mnie żadną barierą w komunikacji. Warto to podkreślić, tym bardziej, że większość wolnego czasu spędzałem trenując z osobami o podobnych zainteresowaniach. W memencie gdy gramatyczne struktury języka zostają zachowana w pamięci długotrwałej nauka nowego słownictwa jest już prosta i sporwadza się do powtórek o odpowiednim interwale.

5 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie wydaje mi się iż trzy miesiące to jednak za mało aby nauczyć się języka obcego w takim stopniu, aby posługiwać się nim komunikatywnie. Dlatego, aby nie popełniać karygodnych błędów i dobrze nauczyć się języka angielskiego ja zapisałam się do szkoły językowej https://lincoln.edu.pl i zamierzam znacznie dłużej z niej korzystać niż tylko 3 miesiące.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  4. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  5. W sumie to nie wiem czy ja byłbym w stanie nauczyć się np. języka angielskiego w trzy miesiące. Chociaż często zaglądam na stronę https://universe.earlystage.pl/universe/freebies-dla-nastolatkow gdzie można znaleźć fajne pomoce naukowe dla nastolatków, to jestem zdania, że warto uczyć się powoli.

    OdpowiedzUsuń